Už jedině po schodech

ČZU záleží na zdraví svých zaměstnanců a studentů, a proto se rozhodla je pozitivním způsobem motivovat ke zdravějším návykům. Malá změna v každodenní rutině může přispět k lepšímu fyzickému i psychickému zdraví.


Využívání schodů místo výtahu v práci vám může zachránit život“ tvrdí Švýcarští vědci z University of Geneva. Ti provedli studii, při které 69 lidí se sedavým zaměstnáním mělo na 3 měsíce zákaz používat výtah a eskalátory. Výsledky ukázaly, že vyšší aktivita zúčastněných vedla k mnoha pozitivním změnám. Více o výzkumu se dozvíte zde.


Víte, že…?
Pravidelná chůze po schodech může vést:
• k poklesu krevního tlaku a cholesterolu,
• ke snížení tělesného tuku,
• ke zlepšení kapacity plic,
• ke zlepšení fyzické kondice,
• a mnoha dalším benefitům.

S myšlenku umístit motivační nálepky na schody v budově Rektorátu přišli studenti v rámci každoroční soutěže ČZU Campus Sustainability Challenge. Společně s Oddělením pro kvalitu vzdělávací a tvůrčí činnosti nápad realizovali.


Odečet kalorií na každém schodu je pouze orientační. Výpočet skutečného čísla zaleží na metabolismu každého z nás. Smyslem nálepek je především motivovat zaměstnance a ostatní návštěvníky budovy Rektorátu k nenáročné fyzické aktivitě nebo je alespoň přimět k zamyšlení,“ vysvětluje Anna Josková, koordinátorka společenské odpovědnosti ČZU.
Těším se, až uvidím reakce kolegů a získáme zpětnou vazbu,“ dodává Josková.

Zajímá-li vás téma benefitů chůze po schodech, přečtěte si i další výzkumy, které se tématu věnují.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8122558/
https://apnews.com/article/47f84bf2c83a1bb2b4452462fad79036
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6627027/
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2019.02300/full

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.