Nejlepší odpad je ten, který nevznikne

ČZU soustavně předchází vzniku plastového odpadu a snaží se také zamezit používání jednorázových plastů v provozovnách svého kampusu. V restauracích Hodně dobré jídlo v kampusu ČZU je zaveden systém vratných kelímků na kávu a nově také vratných krabiček na jídlo. Přechod na opakovaně použitelné obaly je rozhodně krokem k šetrnějšímu chování člověka k přírodě.

V provozovnách Hodně dobré jídlo si můžete vyzvednout zálohovaný znovupoužitelný termohrnek na nápoje za 50 Kč a k tomu za 30 Kč víčko, které vám z hygienických důvodů již zůstane. Komplet je vyrobený z nezávadného polypropylenu, zkráceně PP (bez BPA – Bisfenol A). Kelímek je dvouplášťový, takže i při přenosu velmi horkého nápoje nehrozí popálení rukou. Zároveň vzhledem ke svým termoregulačním vlastnostem udrží nápoj dlouho horký.

Kelímek je možné využít také v automatech označených nálepkou „„Dej si do vlastního“. Před objednávkou je potřeba kelímek šikovně zasunout pod trysky. Automat po správné detekci na displeji napíše „kelimek“ a můžete pokračovat v objednávce.

Novinkou v restauracích Hodně dobré jídlo je systém vratných obalů na jídlo. Za zálohu 80 Kč si můžete nechat zabalit jídlo s sebou do takzvané REkrabičky, za jejíž vrácení v jakékoliv partnerské provozovně získáte zálohu zpět.

REkrabička je vyrobena z pečlivě vybraného typu polypropylenu, jehož extrémní odolnost umožňuje použít každou REkrabičku až 400x a nahradit stejné množství jednorázových obalů. Vzduchotěsné víko zajišťuje dokonalé utěsnění, takže v tašce nenajdete žádné nepříjemné překvapení. Co se týče dvoukomorové REkrabičky, obě její části jsou plně dělené, takže se vám nepromíchá příloha s hlavním chodem. Výroba se nachází přímo v České republice, což umožňuje minimalizovat přepravu a efektivně snižovat produkci CO2. Všechny použité materiály jsou 100% recyklovatelné a šetrné k přírodě.

Další možností, jak můžete na ČZU podpořit předcházení vzniku odpadu, je využívat filtračních zařízení na vodu Filtermac a stáčet si vodu do vlastních láhví. Více o podrobností o Filtermacu a informace o jeho umístění v kampusu naleznete zde.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.