Cesty bioodpadu v kampusu ČZU

Na univerzitě se tvoří velké množství odpadu a značná část z toho je biodpad. Ten může tvořit až 40 % veškerého odpadu. Tím, že bioodpad třídíme a kompostujeme na místě vzniku, značně odlehčíme odvážení a zpracování směsného odpadu. Ušetří se tak mimo jiné i emise z provozu svozových vozů i skládkování.

Kompostováním navíc získáváme hodnotnou půdu plnou živin, která by byla jinak ztracena. Na univerzitě funguje hned několik způsobů, jak se využívá biologický odpad. Velkým zdrojem je samozřejmě péče o zeleň v kampusu. Posečená tráva a uschlé rostliny se kompostují v zahradnictví. Na stejné místo se sváží i zbytky z provozu zahradnictví a z činnosti studentů pracujících ve sklenících. Menší odřezky větví se zde štěpkují a jsou využity na mulčování v rámci kampusu. Podle Antona Turčániho, vedoucího Oddělení servisních služeb, se tak využije až 80 % všeho bioodpadu, který v rámci údržby kampusu vznikne. Jeho cílem je samozřejmě zpracovat 100 procent.

Obdobně se bioodpad zpracovává i na Demonstračním a experimentálním pracovišti FAPPZ. V kompost se zde mění rostlinné odpady z produkce, hnůj ze stájí, posekaná tráva ze hřiště a pozemků kolem Katedry tělesné výchovy a další rostlinné odpady z pokusů jednotlivých fakult. Výsledný produkt se samozřejmě používá jako hnojivo pro potřeby pracoviště.

Dalším zdrojem bioodpadu je stravování. V budově menzy jsou proto hned dva typy kompostérů. Část zbytků z přípravy pokrmů je těmito kompostéry zpracována a dále využita v rámci vědecké činnosti Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů. Jedním z kompostéru je elektrický Green Good, který svůj obsah zahřívá a dokáže ho tak zpracovat do 24 hodin. Druhým typem je vermikompostér. Ve dvou velkých komorách zde žijí žížaly, které rozkládají rostlinné zbytky. Trvá jim to sice 2–3 měsíce, ale výsledný kompost je kvalitnější.

Dva malé vermikompostéry a jeden Green Good jsou také v kuchyňkách na koleji A. Mezi kolejemi jsou pak ještě další tři kompostéry. Na odpadkovém stanovišti vedle koleje Jih je kontejner na rozložitelný odpad. Mezi kolejemi Jih a EFG je kompostér Siva Duo. A před vchodem do koleje F je kompostér Jora. Biodpad z kontajneru i značná část hotového kompostu nakonec skončí také v zahradnictví a vyživuje se pro rostliny v rámci kampusu. Není však výjimkou, že kompost je využíván přímo. Příkladem je poslední kompostér typu Jora, který je umístěn na terase budovy MCEV II pro potřeby studentů i zaměstnanců univerzity. Právě studenti a zaměstnanci také využívají hotový kompost pro své studijní účely.

Zajímavostí nakonec je pivovar Jeník. Ani pivovarnický odpad nepřijde nazmar. Využívá se totiž pro rostlinnou a živočišnou produkci.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.