V rámci ČZU Campus Sustainability Challenge 2022 byl jako vítězný projekt vybrán studentský projekt domácí bioplynové stanice, jejíž hlavní úlohou je zpracování organického odpadu vznikajícího v areálu univerzity.
Pro účel zpracování v bioplynové stanici tak budou využívány např. kuchyňské zbytky z menzy či tříděný biologicky rozložitelný odpad z budovy Fakulty tropického zemědělství. V bioplynové stanici dochází k postupné transformaci materiálu během procesu anaerobní digesce (kontrolovaná mikrobiální přeměna organických látek bez přístupu vzduchu. Výsledným produktem je bioplyn, který lze spalovat v bioplynovém vařiči a využívat např. k ohřevu vody a přípravě pokrmů. Sekundárním produktem procesu je kvalitní organické hnojivo (digestát), které bude poskytováno pro využití ve sklenících ČZU.
Vedle zpracování odpadu bude bioplynová stanice celoročně využívána pro výukové a experimentální aktivity.
Ihned po složení stanice z doručených komponent byla začleněna do výuky v rámci několika kurzů vyučovaných na FTZ, jako např. Organic Waste Management či Appropriate Rural Technologies. Využití stanice pro výukové účely je v budoucnosti plánováno rozšířit i o kurzy vyučované na dalších fakultách ČZU (např. FAPPZ). Studenti budou pravidelně prezentovat stanici také během událostí určených pro veřejnost jako např. Den otevřených dveří nebo Noc vědců.
Od jara 2023 je bioplynová stanice využívána pro výzkumné aktivity Biogas Research Teamu (BRT) pod vedením doc. Ing. Hynka Roubíka, Ph.D. Mezi hlavní cíle těchto aktivit patří testování vhodnosti různých materiálů a optimálního složení substrátu pro tvorbu bioplynu. Klíčovým komponentem řešení navrženého studenty z BRT je tepelná izolace, která umožňuje prodloužit časový interval, kdy je stanice v provozu. Obecně totiž platí, že v podmínkách mírného pásu je v chladných měsících nedostatečná teplota pro aktivitu mikroorganismů.
Bioplynová stanice je umístěna v prostoru Botanické zahrady ČZU v blízkosti Fakulty tropického zemědělství na místě přístupném lidem z univerzity i veřejnosti. V blízkosti stanice bude vybudováno zázemí pro setkání studentů, zaměstnanců i veřejnosti. Součástí těchto setkání bude ukázka fungování bioplynové stanice. Samotný bioplyn bude využíván na ukázku a přípravu občerstvení, kávy nebo čaje. Díky tomu se bude šířit povědomí o problému nakládání s odpady i jeho řešení.
Instalovaná bioplynová stanice se skládá z těchto hlavních částí:
- fermentační komora prostor pro anaerobní digesci, objem 3,7 m3
- skleník k ochraně před počasím a tepelné izolaci
- bioplynový vařič ke spalování bioplynu a vaření
- tepelná izolace k izolaci během chladných období
- uhlíkový filtr na čištění bioplynu, zejm. od H2S