Studenti v kampusu postavili „SOLÁRNÍ PERGOLU“

V rámci soutěže ČZU Campus Sustainability Challenge byl úspěšně dokončen významný studentský projekt realizace „solární pergoly“. Dřevěná pergola s velkým stolem a možností elektrického připojení se nachází před kolejí EFG. Pergola vytváří příjemné místo pro práci a odpočinek na čerstvém vzduchu a zároveň generuje energii pro napájení 2 notebooků a 4 mobilních telefonů zároveň.

Cílem projektu je podpořit využívání obnovitelných zdrojů energie pro náš každodenní život, místo spoléhání se na fosilní paliva. Dalším záměrem je přimět studenty a zaměstnance ČZU k využívání jedlých rostlin, které mají v okolí.

Myšlenka vznikla ve spolupráci dvou studentů, Ilii Vikhmana a Bretta Gallaghera. Studenti chtěli navázat na projekt Jedlý kampus, který Brett realizoval v předchozím roce. Jedlý kampus měl za cíl rozšířit biodiverzitu přírodního prostředí kampusu a vytvořit místa, která může místní komunita aktivně využívat pro sběr jedlých plodů a relaxaci. Před kolejemi EFG a poblíž Kruhové haly bylo vysázeno přes 137 jedlých rostlin, bylin, keřů a stromů.

Ilia, student Fakulty životního prostředí, který navrhl a nainstaloval solární systém, zdůrazňuje, že sluneční energie má nulové emise během provozu a minimální nepříznivé účinky na životní prostředí při výrobě zařízení i na konci jeho životnosti (po více než 30 letech). Dodává, že většina solárních panelů se vyrábí z křemíku, který je k nalezení v přírodě, a jejich recyklace včetně všech komponentů je dobře technicky proveditelná.

Konstrukci dřevěné pergoly navrhla a zhotovila Truhlárna FLD ČZU.

Solární panely a další komponenty poskytly zdarma firmy Solarity, Renusol, Noark a BMSC s.r.o.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.