Studenti zaseli květnatou louku

ČZU usiluje o udržitelný rozvoj svého areálu a snižování negativního dopadu na životní prostředí a do svého působení zapojuje i studenty. Vedení ČZU každoročně vyhlašuje soutěž o nejlepší studentské projekty, které ČZU pomohou stát se odpovědnější a udržitelnější univerzitou. Vítězné týmy získají prostředky na realizaci svých nápadů a finanční stipendium. V rámci soutěže ČZU Campus Sustanability Challenge 2020 byl podpořen studentský projekt Realizace květnaté louky.

Studenti ČZU v Praze ze studentského spolku PUPEN z.s. Ing. Radim Codl a Ing. Jan Pytlík přišli s návrhem realizace květnaté louky v kampusu ČZU. Při prezentaci svého projektu před odbornou komisí obhájili přínos projektu pro lepší život v kampusu, jeho udržitelnost v následujících letech, pravděpodobnost úspěšné realizace a účelnost vynaložených finančních prostředků.

Za kolejemi EFG na zhruba 600 metrech čtverečných nově vyseté louky od příštího roku napočítáte na 68 rostlinných druhů - z toho 80 % porostu bude tvořeno 59 druhy lučních bylin a na 20 % porostu vykvete 9 druhů lučních travin. S přípravou půdy a vysetím pomáhali také zahraniční studenti a studentský spolek ESN CZU Prague.

Co je květnatá louka a proč ji založit?

Květnatá louka je společenstvím pestrobarevných květin i travin, které dříve bývalo velmi běžné. Dnes jsou tyto biotopy v blízkosti velkých lidských sídel vzácné. Přitom se jedná o důležitý stabilizační prvek v krajině, který zvyšuje její biodiverzitu. A to nejen zastoupením mnoha druhů rostlin, nýbrž i skutečností, že nabízí útočiště mnoha organismům včetně hmyzích opylovačů, kterým často chybí vhodný ekosystém k dokončení všech vývojových stádií. Vytrvalé květnaté louky kvetou většinou až druhý rok po výsevu, první rok obsadí prostor rychle rostoucí traviny. Luční porost není tak náročný na zavlažování a sečení jako trávník. Seč se provádí obvykle 1x až 3x do roka. Květnaté louky jsou odolné, snáší sucho, vlhko, slunce, polostín či stín a nejrůznější typy půd.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.