ČZU je dlouhodobě nejekologičtější univerzita v České republice. Ve světovém žebříčku se nachází na krásném 31. místě, co se týče ekologické zodpovědnosti. Přispívá tomu mimo jiné i soutěž ČZU Campus Sustainability Challenge, které jsme se zúčastnili.
Ekologie je v poslední době velké téma. Mluví o něm politici, světové celebrity i obyčejní lidé. Je téměř nemožné vyhnout se nějakým informacím o tristním stavu modré planety. Málokdo však je natolik iniciativní, aby udělal něco, třeba i malého, čím může pomoci světu. Tímto bychom se s vámi rádi podělili o to, jaká byla soutěž, jak probíhala realizace, a také, co jsme si z celé soutěže odnesli.
My, jakožto studenti, jsme hrdí na to, že areál školy a udržitelná řešení v něm jsou v mnoha oblastech na světové úrovni. Aby se v tomto poli univerzitě i nadále dařilo, vznikl právě projekt ČZU Campus Sustainability Challenge, ve kterém se může zapojit kdokoli, kdo má zájem zvýšit udržitelnost areálu školy. Tak jsme se k projektu dostali i my. Na sociálních sítích jsme zaznamenali událost, která odkazovala na soutěž ČZU Campus Sustainability Challenge. V té době jsme ještě neměli konkrétní nápad, spíše jsme bádali, co by tak škole mohlo prospět a zároveň je to i dobře proveditelné a finančně dostupné. Po pár týdnech jsme dostali nápad, který jsme se rozhodli pečlivěji rozvést. Zúčastnili jsme se schůzky, kde jsme se seznámili s bližšími informacemi o organizaci soutěže. Poslání soutěže i její struktura se nám líbila, a tak jsme začali usilovně pracovat na časovém harmonogramu a finanční stránce projektu, jehož cílem mělo být vyměnění několika kusů stávajících sodíkových výbojek venkovního osvětlení za LED žárovky, které pomohou škole šetřit peníze, minimalizují světelné znečištění a také nebudou lákat hmyz.
Vše bylo naplánováno, spočítáno, bylo na čase odeslat přihlášku. Po čase přišla odpověď, v které stálo, že jsme pozváni na konkurz, kde budeme náš projekt obhajovat. Vytvořili jsme tedy prezentaci, kde jsme ještě jednou vyzdvihly všechny plusy, ale také možné nástrahy, které projekt skýtal.
Povedlo se! Za pár dní po představení naší prezentace komisi jsme se dozvěděli, že náš projekt je mezi vybranými, a tím pádem máme prostředky a podporu pro realizaci. Během následujících pár týdnů probíhala komunikace mezi námi a zodpovědnými osobami za výměnu osvětlení v lampách. Také jsme se zúčastnili další schůzky, kde jsme nabírali inspiraci a získali jsme rady pro vyhotovení projektu. Za podpory podnikatelského inkubátoru jsme dospěli k nejlepšímu možnému řešení, jakým lze projekt realizovat a snížit všechna rizika na minimum. Proto jsme také původně nechali nainstalovat pouze jedno ze světel, abychom měli možnost pozorovat jeho chování a změřit, zda jsou jeho parametry vyhovující. První problém však nastal dříve, než jsme čekali. Přišla nám jiná žárovka, než jakou jsme objednali a jelikož firma, se kterou jsme jednali, nedisponuje velkoskladem a většinu objednávek řeší individuálně a obvykle vše sami vyrábějí, ztratili jsme časovou rezervu, která padla právě na výrobu námi požadované žárovky.
Následoval druhý problém. Když už jsme dostali správnou žárovku, zjistilo se, že je příliš velká na to, aby pasovala do lampy, bylo tedy nutné sáhnout do rozpočtu a investovat do většího krytu na žárovku. Kvůli tomuto finančnímu výdaji jsme museli snížit počet vyměněných světel tak, abychom se stále vešli do stanoveného rozpočtu. Naštěstí konečných osm žárovek stačilo na celou jednu ulici, a proto už jste mohli zaregistrovat, že cesta mezi kolejí JIH a BCD svítí kompletně v novém kabátu.
Zpátky ale k výměně naší první vlaštovky. Měli jsme samozřejmě radost, že jsme konečně viděli první známky toho, že se nám povedlo v areálu něco změnit k lepšímu. Bylo však nutné doobjednat zbylé osvětlení. Ani tady se vše neobešlo bez komplikací. Opět jsme museli kontaktovat výrobce žárovek kvůli dodání správných svítidel, a dokonce se nám podařilo nabrat další zpoždění, které znovu způsobila zakázková výroba.
S koncem listopadu bylo už naštěstí vše dořešené, vyfakturované, objednané, a z naší strany bylo víceméně hotovo. Zbývalo už jen těšit se, až technici nainstalují i zbytek světel. Z výsledku máme velkou radost, a to nejen proto, že jsme dokázali projekt dotáhnout až do konce, ale hlavně, že jsme mohli přispět univerzitě a zase o kousek nám areál vylepšit.
Nakonec chceme napsat, že projekt byl po všech stránkách zajímavý a obohatil nás mnoha nezaplatitelnými zkušenostmi. Skutečně věříme, že by to měl zkusit každý. Vyzkoušíte si, jaké je to plánovat a realizovat projekt od A do Z, zažijete, jaké je skutečně něco podniknout pod vedením zajímavých a zkušených lidí, zlepšíte životní prostředí nebo třeba zkrášlíte areál školy. Vše, co budete potřebovat je jen tým, s kterým dáte hlavy dohromady. Stačí jen myslet na to, že i malá změna může vést krůček po krůčku k velkému zlepšení.
Tereza Pošelužná
Lukáš Vostatek