REfill – Let’s have it again

O čem to je?

Nejlepší odpad je ten, který nevznikne. V našem kampusu se vyhazují až tisíce kelímků denně. Proto zavádíme vratný systém kelímků na kávu! Od teď si můžete v síti provozoven Hodně Dobré Jídlo vyzvednout znovupoužitelný kelímek zálohovaný 50 Kč. Ke kelímku doporučujeme za 30 Kč dokoupit víčko, které vám z hygienických důvodů již zůstane.

Komplet je vyrobený z nezávadného polypropylenu, zkráceně PP (bez BPA). Výhodou víčka je jeho šroubovatelnost, po správném zašroubování tedy nehrozí vylití na oblečení skulinou mezi kelímkem a víčkem, jako se to občas stane. Kelímek je také dvouplášťový, takže i při přenosu velmi horkého nápoje nehrozí popálení rukou. Avšak pozor při napití, nápoj se při omaku zdá být opravdu vlažný. S trochou šikovnosti je taktéž vhodný i do nápojových automatů, kávu si tedy můžete vychutnat i bez jednorázového kelímku!

Obrázek 1 Vítězná dvouplášťová verze hrnečků se šroubovatelným víčkem.

Velice si vážíme vaší ochoty, že vratný systém budete využívat. Velké díky patří také partnerům projektu, tedy firmě Hodně Dobré Jídlo za provoz tohoto systému a společnosti PREDVO, která zajistila dodávku kelímků.

Věděli jste, že… můžete v automatech označených nálepkou „Dej si do vlastního“ použít hrneček vlastní, a nemusí tak dojít k použití kelímku jednorázového? Stačí ho před objednávkou zasunout pod trysky, automat po správné detekci na displeji napíše „kelimek“ a můžete pokračovat v objednávce.

  

Jak to vše bylo?

Vše to začalo jak jinak než nápadem. Jednorázových kelímků bylo všude v koších opravdu hodně. Proto jsme my dva Františkové spojili síly v soutěži ČZU Campus Sustainability Challenge, pořádané školou a podnikatelským inkubátorem Point One, abychom snížili tvorbu každodenního odpadu. Každý přišel s trochu jiným nápadem a vykrystalizoval z toho projekt REfill, jehož hlavním úkolem bylo minimalizovat vzniklý odpad z činnosti, která každodenní doopravdy je, pití kávy – a u nás opravdu ve velkém! Teď už jen klasické „kdo, co, kdy, kde“, tedy kdo to dotáhne od nápadu k realizaci, kdo to bude udržovat a… no, kdo to zaplatí, že? První kdo bylo již rozhodnuté, se zbývajícími jsme potřebovali vypomoci.

Již od počátku projektu jsme vratný systém komunikovali se zástupcem restauračního řetězce Hodně Dobré Jídlo (v dnešní době pobočky na území kampusu jsou na fakultách FAPPZ a PEF), se kterým jsme vratný systém vypilovali do finální podoby. Jako společnost přistupují k ochraně životního prostředí opravdu důsledně, od používání kvalitních surovin pro výrobu jídla, až po přírodně rychle rozložitelné mycí prostředky. Na angažování se v projektu také velmi rychle zareagoval i zástupce firmy PREDVO, která je ryze českou společností s velmi dlouhou historií. Že jim situace životního prostředí není lhostejná, dokazuje i fakt, že v nabízených produktech mají sekci vyhrazenou pro eko produkty. Projekt samozřejmě potřebuje popostrčit i finančně, jinak by předešlá slova nebylo možné ani napsat. Projekt vznikl za podpory rektorátu školy a podnikatelského inkubátoru Point One.

Od myšlenky k projektu aneb proč zase plasty?

Vratné kelímky nejsou vůbec žádným převratným nápadem, pomalu se začíná jednat o věc naprosto normální. Na začátku projektu jsme tedy chtěli myšlence přidat nějakou tu hodnotu navíc. Objevil se zde nápad realizovat studentskou sbírku doma nevyužívaných hrnků, které bychom poté „otáčeli“ ve vratném systému. Nápad opravdu vynikající – komunitní sbírky takového typu předcházejí tvorbě odpadu už jen tím, že se nemusí kupovat hrnky nové, a dokonce se využijí předměty ležící ladem a někdy (ne)skladem. Nese s sebou ovšem značné nevýhody, které zabraňují nasazení takového řešení – zejména neskladnost, kdy nakonec vítězné hrnky vyhrávají na plné čáře, avšak různé velikosti hrnků také hrají svou roli, mohou znesnadňovat naplnění nápojem (prostě se nevejdou pod pákový kávovar), mytí nemusí být dostatečně efektivní a bude docházet k plýtvání zdrojů a tak dále. Tento zamýšlený systém je nejvhodnější do menších uzavřených komunit, např. může být na kolejích, jednotlivých kavárnách, různých spolcích apod.

Do popředí výběru se tedy dostaly hrnky z přírodních materiálů. Určitě jste již slyšeli o bambusových znovupoužitelných kelímcích. My našli dokonce kelímky s majoritním podílem rýžových slupek, tedy odpadním materiálem vznikajícím při zpracování rýže. Většina těchto kelímků má však veliké zdravotní úskalí. Tím je přidávání syntetických melaminových pryskyřic do základní směsi kelímku. Funguje zde jako pojivo. Melamin se poté při teplotách nad 70 °C a v kyselém prostředí uvolňuje silně nad limity a uživateli hrozí závažné akutní i chronické zdravotní potíže – čaj i káva tyto podmínky splňují. Dle našeho výzkumu však existují produkty, které by opravdu měly být
100% přírodní, zdravotně nezávadné, nicméně ty se s cenovkou pohybují o řád výše než jejich melaminová alternativa. Pro vratný systém tedy ekonomicky neudržitelná. Vás však po této zkušenosti můžeme varovat, že pokud používáte cenově dostupné bambusové nádobí, dost možná 100% přírodní nebude.

Pro zachování přidané hodnoty projektu se výběr produktů tedy začal jistě ztenčovat. Další v pořadí bylo použít produkty ryze lokální výroby. A teď zkuste hádat, jak velká paleta výrobků se nám otevřela! No, dobře. Ta paleta je hodně malá… pár nápadů bylo, ale téměř nikoho projekt nezajímal, a když, tak s nereálnými požadavky. Ani ne tak v záloze, jako spíše v srdci, nám zůstalo spojit síly s českými sklárnami, ale to by „skláři neměli co žrát“.

Po těchto zkušenostech jsme tedy hledali co možná nejlepší kompromis. Produkt by měl být v první řadě zdravotně bezpečný, dále ekonomicky dosažitelný pro vratný systém a v neposlední řadě by měl něco vydržet, být kvalitní, praktický. Do oka nám padl dvouplášťový kelímek z PP plastu. Tento materiál je dlouhodobě vnímaný jako velice bezpečná varianta pro styk s horkými nápoji. Po zhodnocení všech i zde zmíněných parametrů vykazuje nejlepší vlastnosti pro takový druh vratného systému.

Co z počátku vypadalo jako zcela přímočará záležitost, přerostlo v něco většího. V něco, co nás oba nabylo zkušenostmi, co a jak je při takových projektech zapotřebí, na co vše myslet, co vše domluvit a vyřešit. Náročný start projektu je za námi, starání se o běh systému před námi. Doufáme, že se vratný systém hrnků usadí, a že společně vytlačíme jednorázové kelímky pryč z kampusu.

Bc. František Humpál
Bc. František Zdařil

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.