Zástupci ČZU uspěli na mezinárodní soutěži Solar Decathlon Europe 21-22

Studentky programu Krajinářská architektura na FAPPZ ČZU Ing. Eliška Dvořáková a Bc. Barbora Kacerová, se jako součást týmu FirstLife organizovaného ČVUT a reprezentujícího Českou republiku, zúčastnily společně s dalšími patnácti týmy finále prestižní univerzitní soutěže Solar Decathlon v německém Wuppertalu.

Český projekt byl ukázkou možných nástaveb pro studentské koleje Větrník v Praze a byl zaměřen na dostupné, kvalitní a environmentálně udržitelné bydlení pro studenty vysokých škol. Cílem bylo představit demonstrační objekt FirstLife o velikosti bytu 1+1 jako ukázku základního skladebného prvku pro reálnou možnost stavby šetrnou k životnímu prostředí. Studentky ČZU měly na starosti integraci vegetace do konstrukcí objektu, především vegetaci střech a fasádní zeleň.

Montáž a osazení na místě finále soutěže realizovaly studentky 25. až 31. května 2022 na místě konání finále soutěže, a to pod odborným pedagogickým dohledem Ing. arch. Martina Augustina, Ph.D. z KZKA FAPPZ. Vegetační část tvořila pouze jednu z mnoha složek soutěžního celku, který byl hodnocen jako celek.

Zástupci ČZU, Ing. Eliška Dvořáková a Ing. arch. Martin Augustin, Ph.D. se mimo montážního výjezdu zúčastnili také posledních tří dnů soutěžní fáze, vyhlášení výsledků a českého mezinárodního dne, které probíhaly v červnu 2022. Český tým získal třetí místo v kategorii „Comfort“. V dílčím hodnocení tzv. blower-door testování byl ze všech účastníků nejlepší a v celkovém hodnocení se umístil na dvanáctém místě. Zároveň se stavba dostala mezi osm vybraných projektů tzv. Living Lab, takže nedojde k její demontáži, ale bude nadále provozována a zkoumána odborníky z Bergishe Universität Wuppertal.

Více o účasti v soutěži na webu Živá univerzita, článek Solar Decathlon 2021–2022: Finále mezinárodní soutěže univerzitních studentských týmů

Více o projektu FistLife ČVUT a FirstLife SDE

Více o soutěži Solar Decathlon Europe

Autoři fotografií: Martin Augustin / Kateřina Mertenová

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.