ČZU opět obhajuje své prvenství v udržitelnosti mezi českými VŠ v žebříčku UI GreenMetric

V loňském roce ČZU zaujala 36. místo v žebříčku UI GreenMetric celosvětově a opakovaně obsadila 1. místo mezi zúčastněnými vysokými školami z ČR. Česká zemědělská univerzita v Praze se opakovaně účastní tří žebříčků zaměřených na hodnocení udržitelnosti.

UI GreenMetric

Tento žebříček řeší udržitelnost více z environmentálního hlediska. Hodnotí samostatně šest bloků – Infrastruktura, Energie, Odpady, Hospodaření s vodou, Doprava a Výuka a výzkum.

V tomto žebříčku jsme se v roce 2023 umístili na:

36. místě mezi 1 183 celosvětově zúčastněnými vysokými školami a univerzitami

1. místě mezi 6 zúčastněnými vysokými školami v ČR

Oproti roku 2022 jsme si své postavení v celkovém žebříčku zlepšili o 9 míst.

Více o žebříčku ZDE

QS World University Rankings

Tento žebříček druhým rokem hodnotí udržitelnost komplexně z pohledu tří hlavních pilířů ESG (Environmental/Dopad na životní prostředí – Social/Sociální dopad – Governance/Řízení) a naplňování 17 cílů udržitelného rozvoje Agendy OSN (SDGs). Každý z hlavních pilířů tvoří samostatně hodnocenou kategorii, které jsou agregovány do výsledného skóre.

Letos bylo hodnoceno celkem 1 403 institucí (z toho 493 evropských a 11 českých), přičemž do žebříčku jsou zařazovány pouze takové, které mají nárok na hodnocení v žebříčku QS World University Rankings.

V tomto žebříčku se ČZU v celkovém skóre umístila na:

323. místě ze všech 1 403 zúčastněných institucí

148. místě z 493 evropských

3. místě z 11 českých

Nejlépe jsme si vedli v kategorii Environmental, kde jsme v ČR obhájili 1. místo (celosvětově jsme 183.), naopak nejméně bodů jsme získali v kategorii Social, kde jsme v ČR získali 4. příčku a celosvětově 610. (i zde jsme však oproti loňskému výsledku zaznamenali mírný pokrok, především v indikátoru Health & Wellbeing).

Další informace o žebříčku: QS WUR

THE Impact Ranking

Co se týká naplňování 17 cílů Agendy 2030, zde jsme v Impact Ranking na 201. až 300. místě z celkových 1 591 účastníků. Na této pozici jsme společně s Univerzitou Karlovou a jedná se o nejlepší umístění z osmi zúčastněných českých VŠ.

Podle tohoto žebříčku si ČZU nejlépe vede při naplňování cílů 2 (Konec hladu), 6 (Pitná voda a kanalizace), 8 (Důstojná práce a ekonomický růst), 12 (Odpovědná výroba a spotřeba), 15 (Život na souši) a 17 (Partnerství ke splnění cílů).

Další informace o žebříčku: THE Impact Ranking

O jednotlivých projektech v rámci udržitelnosti se dozvíte na webech jednotlivých fakult nebo na webu CSR ČZU.