ČZU je opět nejudržitelnější univerzitou v Česku

V rámci České republiky ČZU obhájila své prvenství v celosvětovém žebříčku UI Green Metric World University Rankings. Česká zemědělská univerzita v Praze je na 53. místě v udržitelnosti z celkových 912 hodnocených univerzit.

Žebříček ověřuje a hodnotí data v 6 hlavních kategoriích, do kterých patří infrastruktura, energie a klimatická změna, nakládání s odpady, hospodaření s vodou, doprava a vzdělávání. ČZU si vede nejlépe v kategoriích nakládání s odpady, hospodaření s vodou a vzdělávání. Z České republiky je nejlepší ve všech kategoriích kromě dopravy.

Co je v kampusu ČZU nového na poli udržitelnosti?

V kampusu v uplynulém roce přibyl pavilon Tropického zemědělství, který disponuje mnoha zelenými technologiemi - slunolamy na jižní straně, které mají za úkol zabránit přehřívání tepelně exponované strany objektu, zelená střecha, na které jsou umístěné baterie na fotovoltaické články, předsazená fasáda zajišťující ochlazení objektu díky popínavým vistáriím, vytápění tepelnými čerpadly nebo nádrže pro zachytávání dešťové vody sloužící k zalévání zeleně či splachování v sociálních zařízeních.

Také byla dokončena rekonstrukce auly, jejíž zelenou střechu zavlažuje systém zadržující dešťovou vodu. Přebytečná dešťová voda se svádí do akumulačních nádrží, z kterých se využívá pro splachování toalet v budově.

ČZU shop významně rozšířil sortiment bezobalové kosmetiky, čistících prostředků a fair tradových produktů.

V rámci soutěže ČZU Campus Sustainability Challenge studenti v kampusu vystavěli solární pergolu, vyseli květnatou louku a zasadili okolo 20 stromů. Studenti také provozují Freeshop, tedy obchod, kde kdokoliv může nechat nepotřebné věci a cokoliv si zase odnést. Služba funguje zdarma.

O jednotlivých projektech v rámci udržitelnosti se dozvíte na webech jednotlivých fakult nebo na webu CSR ČZU.