Bezodpadová Laboratoř zpracování biomateriálů

ČZU – zaměřeno na plnění cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals), v souladu s vlastní vydanou Strategií udržitelnosti 2030.

Snižujeme množství odpadů, recyklujeme.

cíle_SDG_9_12_13_15

 

 

 

Laboratoř zpracování biomateriálů Fakulty lesnické a dřevařské (Dřevařský pavilon) ve svém provozu hospodaří udržitelně s téměř nulovými odpady z opracovávaného dřeva.

Vše začíná již u vstupu do výroby, kde se každý nový projekt analyzuje z hlediska navržených materiálů. Často lze totiž použít přírodní dřevo místo jiných, například kovových nebo plastových komponentů výrobku. Následně se projekt rozkreslí na jednotlivé díly a vytvoří se kusovník, s jehož pomocí je zjištěno potřebné množství materiálu. Za pomoci moderního softwaru je možné analyzovat procentuální využití dostupných formátů vstupního řeziva, nebo velkoplošných desek (dodavatelé nabízí vždy několik variant) a pečlivým výběrem anebo drobnou úpravou rozměrů finálního výrobku (která nemá vliv na konečnou funkčnost), docílit efektivnějšího využití použitých formátů. Často se tak sníží celkový počet potřebných formátů. To má vliv nejen na ekologii, ale i na finanční náročnost projektu. 

Všechny dřevoobráběcí stroje, které jsou v dílně umístěny – pily, brusky, frézky apod., jsou napojeny na centrální odsávací systém (obr. 3 a 4), který zaručuje nejen čisté pracovní prostředí, ale také umožňuje odpadní materiál dále zpracovat.

Odsávací systém odvádí dřevní prach, piliny a hobliny do sila umístěného za dřevařským pavilonem (obr. 7). Silo má integrovanou nízkoenergetickou briketovací technologii BrikStar CS, která z odváděného odpadního materiálu vyrábí, pomocí šnekového podavače a hydraulického lisu, dřevěné brikety bez použití pojiv (obr. 5 a 6). Zbriketováním odpadu se jeho objem na místě sníží až osmkrát, čímž je zajištěna lepší skladovatelnost a efektivnější přeprava. Zároveň je snížena prašnost provozu a zhodnocení odpadu. Odpad, který je rozměrově příliš velký na to, aby ho bylo možné odsát do sila, lze roztřískovat pomocí drtiče na dřevní odpad a natřískovaný přidat do sila ke zpracování. 

Dalším typem odpadu jsou větší odřezky. Ty je možné uskladnit a využít u dalšího projektu anebo energeticky zhodnotit procesem pyrolýzy.

Speciální využití pak má odpad z tloušťkovací frézky (lidově řečeno „hoblovky“, obr. 1) jejímž produktem jsou čisté hobliny. Hobliny jsou odváděny pomocí mobilního odsávání (obr. 2), odděleně skladovány a následně využívány jako podestýlka v demonstrační a pokusné stáji Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.